Moravský rybářský svaz, pobočný spolek Brtnice


PS MRS Brtnice

 

PS MRS Brtnice

Jak se stát dětským rybářem

 

Dítě musí:
 • Být ve věku 8–15 roků
 • Být členem nabo absolventem rybářského kroužku
 • Dodat fotografii 3 × 4 cm
 • Vlastnit rybářský lístek
 • Vyplnit a dodat na pobočný spolek žádost o příjetí nového člena

Když si nebudete jisti, napište, zavolejte nebo se rovnou stavte

Z historie mládeže

Od dubna 1957, kdy byla založena skupina rybářů v Brtnici při Místní organizaci tehdy ještě ČRS v Třebíči se prodávaly mládeži do 15 let prázdninové rybářské lístky k lovu ryb. Zájemci, v počtu do 15 dětí v roce se před prázdninami scházeli ve volné místnosti národního výboru nebo místní školy kde se učili rybářský řád a techniku lovu a jiné znalosti nutné k vydání rybářského lístků. Na konci výuky děti potvrdily své znalosti zkouškou a obdržely prázdninový lístek a mohly lovit na jeden prut na revíru řeka Brtnice nebo řece Jihlavě.
Výuku mládeže v té době prováděli vybraní zkušení rybáři z členů výboru místní skupiny. Vzpomenu v té době na pana Zdeňka Láteru z Brtnice.
Až v roce 1982, pořád ještě skupina rybářů v Brtnici v rámci MO ČRS Třebíč provádí ve své režii činnost řádný rybářský kroužek dětí od 8 do 18 let, ve dvou věkových kategoriích:

 • od 8 do 15 let
 • od 16 do 18 let

Děti se scházely v průběhu školního roku dvakrát v měsíci již v nově opravené klubovně skupiny MO ČRS v Brtnici. Vedoucím kroužku dětí byl pověřen pan Karel Ošmera. Činnost kroužku se skládala z výuky rybářských řádů, techniky rybolovu včetně praktického výcviku, výuky o přírodě kolem vody a chování k přírodě.
Musím vzpomenout také na založení sportovního oddílu v rybolovné technice v rámci soutěže ČRS, Zlaté udice, který později soutěžil za MO ČRS Třebíč v celostátní soutěži. Děti se v průběhu kroužků připravily na výkon rybářského práva již v zimním období a na jaře jim byla vydána celoroční povolenka k lovu ryb pro mládež. Zájemců o rybolov mládeže se v té době pohyboval do 30 dětí v roce.

Rybářské závody, 25. ročník lovu ryb udicí mládeže do 15-ti let na Rychlovském rybníku, revíru MRS Brtnice 1A.

Rybářské závody mládeže pořádané Pobočným spolkem MRS Brtnice.

 1. ročník lovu ryb udicí mládeže do 15-ti let na Rychlovském rybníku, revíru MRS Brtnice 1A. Závody jsou pořádány v rámci oslav mezinárodního dne dětí. Závody se uskutečnily dne 29. května 2021.

Finanční zajištění: Pobočný spolek MRS Brtnice, za finančního přispění MěÚ v Brtnici a OU v Kněžicích a také majitelé rybníka spol. Redbrick s.r.o, Praha 10.

 1. ročník závodů mládeže dětí do 15-ti let v lovu ryb udicí (LRU) se opět konal na Rychlovské nádrži. Již před šestou hodinou raní se na břehu Rychlovské začalo s přípravou závodního úseku.  Organizátoři za pomoci rybářské stráže PS MRS v počtu 6 mužů, vytyčovali tabulkami s čísly závodní úseky a připravili stoly, lavičky a výstavu cen pro vítěze. Závody začali v 7. hodin ráno zápisem závodníků do startovní listiny a losováním čísel lovících úseků, do prvního kola. Rychle ubíhající čas každého kola byl naplánován na 1,5 hodiny.  Zahájení lovu začal 8 hodin. Počasí nad rybníkem nevypadalo nijak vábně, bylo chladno, zataženo a  občas mírně sprchlo.  První pul hodinu ryby nebraly, ale jak ochutnaly nabízenou návnadu kterou jim děti v hojné míře nabízely pustili se do hodování a začali tahat za udice. Počasí se rozhodlo fandit závodníkům. Vyčasilo se. Začalo svítit sluníčko a závodníci pookřáli. V první polovině závodů bylo uloveno 71 kusů ryb. Po odtroubení první poloviny závodů, obdrželi závodníci na posilnění párky s rohlíkem a nápoje. V hodinové přestávce mimo odpočinku,  si opět děti vylosovali nové čísla a tím změnu závodního úseku. Závodníci se přemístili na nové stanoviště a o půl jedenácté bylo zahájeno druhé kolo závodů.  Ryby opět dobře brali nastraženou návnadu a bylo uloveno 63 ks ryb. Druhé kolo a tím i celý závod byl ukončen ve 12 hod.  Celkem se rybolovu zúčastnilo 27 lovících dětí, členů rybářských kroužků z Brtnice, Kněžic a Stonařova. Po ukončení závodů a zapsání výsledků do startovní listiny byly výsledky vyhodnoceny a provedeno za účasti přihlížející veřejnosti vyhlášení vítězů závodů. Díky změně počasí, vyklubal se krásný den a dobře prokrmenému lovnému úseku, závodníci docílili v lovu ryb vynikajícího úspěchu.

V obou kolech ulovili děti celkem 134 ks ryb. Výborný až překvapující výsledek. Kaprů 87, 6 velkých amurů , 2 ks  lína a 40 ks bílé ryby ( cejna velkého, bolena, okouna, plotice a jiné). Ušlechtilé ryby se bodovali, 1 cm 1bod. Ostatní bílá ryba se bodovala v soutěži, 1 ks 5 bodů.

 1. místo s počtem 330 bodů obsadil Jakub Zvěřina z kroužku Stonařov. Ulovil 8 ks kapra. Obdržel mimo hodnotné ceny také pohár vítěze za 1. místo 25. ročníku v LRU 2021. Jméno vítěze bude opět vyryto na velký putovní pohár který je vystaven v klubovně PS MRS v Brtnici.
 2. místo obsadila Michaela Procházková, ryb. kroužek Kněžice s počtem 276 bodů. Získala tak hodnotnou věcnou cenu včetně poháru za 2. místo 25. ročníku v LRU 2021. Ulovila 1 ks amura, 6 ks kapra a 3 ks bílé ryby.
 3. místo, hodnotnou cenu a pohár za 3. místo 25.ročníku v LRU 2021 si vylovil z rybníka David Brukner, ryb. kroužek Stonařov s počtem 273 bodů. Ulovil 1 ks bíle ryby, 5 kaprů a 1 ks amura.
 4. místo osadil František Janura ryb. kroužek Brtnice. Odnesl si hodnotnou věcnou cenu za ulovení 6 ks kapra a 1 ks bílé ryby, tedy 235 bodů.

Cenu za největší úlovek, rybářský prut si vychytal opět Daniel Brukner z kroužku Stonařov, amura o délce 71 cm.

Každý závodník si mohl odnést domu také ulovené ryby dle daných předpisů rybářského řádu  MRS.

Všem výhercům blahopřejí pořadatelé a přihlížející veřejnost.

Výhercům bylo rozdáno celkem 13 hodnotných cen a jedna cena za největší ulovenou rybu,  zaměřených na rybářský sport a ostatním závodníkům malá cena útěchy za účast. Závod skončil ve 13 hodin ke spokojenosti především závodníků, jejich rodičů a přihlížející veřejnosti.

Těšíme se na 26. ročník LRU opět na této nádrži a s pomocí patrona cechu rybářů, sv. Petra zvítězíme. 

S pozdravem Petrův Zdar

zapsal a foto Vltavský

Rybářské závody, 24. ročník lovu ryb udicí mládeže do 15-ti let na Rychlovském rybníku, revíru MRS Brtnice 1A.

  Závody se uskutečnily dne 30. května 2020. Tyto závody jsou pořádány v rámci oslav mezinárodního dne dětí.

Finanční zajištění: Pobočný spolek MRS Brtnice, za finančního přispění MěÚ v Brtnici a OU v Kněžicích a také majitelé rybníka spol. Redbrick s. r. o, Praha 10.

24. ročník závodů mládeže dětí do 15-ti let v lovu ryb udicí (LRU) se opět konal na Rychlovské nádrži, revíru MRS PS Brtnice. Závody začali v 7. hodin ráno zápisem závodníků do startovní listiny a losováním čísel, lovících úseků do prvního kola.

Zahájení lovu začal v osm hodin. Rychle ubíhající čas každého kola byl naplánován na 1,5 hodiny. V polovině závodů obdrželi závodníci občerstvení a nápoje. Druhé kolo a tím i celý závod byl ukončen ve 12 hod. třicet min. Celkem se rybolovu zúčastnilo 30 lovících dětí, členů rybářských kroužků z Brtnice, Kněžic a Stonařova. Po ukončení závodů a zapsání výsledků do startovní listiny byly výsledky vyhodnoceny a provedeno vyhlášení vítězů závodů.

V obou kolech ulovili děti celkem 45 ks ryb. Dobrý výsledek. Kaprů 12, amurů 15, 1 bolen, 1 lín a 16 ks bílé ryby. Ušlechtilé ryby se bodovali, 1 cm 1bod. Ostatní bílá ryba (cejn, plotice, perlín, karas, okoun a jiné) se bodovali do soutěže 1 ks 5 bodů. Cenu za největší úlovek, rybářský prut si vychytal Daniel Brukner Stonařov, amur o délce 57 cm. Cenu útěchy pro toho co  nic neulovil si tentokrát odnesl po vylosování ze sedmi neúspěšných mladých rybářů, Tomáš Kalenda z Brtnice.

 1. místo s počtem 186 bodů obsadil opět David Brukner z kroužku Stonařov. Obdržel mimo hodnotné ceny také pohár vítěze za 1. místo 24. ročníku v LRU 2020. Ulovil 1 ks amura, 3 ks kapra a 1 ks bílé ryby. Jméno vítěze bude opět vyryto na velký putovní pohár který je vystaven v klubovně PS MRS v Brtnici.
 2. místo obsadil Vojta Prokůpek, ryb. kroužek Stonařov s počtem 128 bodů. Získal tak hodnotnou věcnou cenu včetně poháru za 2. místo 24. ročníku v LRU 2020. Ulovil 1 ks amura, 3 ks kapra a 1 ks bílé ryby.
 3. místo, hodnotnou cenu a pohár za 3. místo 24.ročníku v LRU 2020 si vylovil z rybníka Matěj Pojer, ryb. kroužek Brtnice s počtem 126 bodů. Ulovil 1 ks bolena, 2 kapry.
 4. místo osadil Jakub Urbánek ryb. kroužek Stonařov. Odnesl si hodnotnou věcnou cenu za ulovení 2 ks amura a 1 ks bílé ryby, tedy100 bodů.

Každý závodník si mohl odnést domu ulovené ryby dle daných předpisů rybářského řádu  MRS.

Ano, v letošním ročníku byli mladí rybáři ze Stonařova velice úspěšní.  Blahopřejeme, pořadatelé.

Výhercům bylo rozdáno celkem 14 hodnotných cen zaměřených na rybářský sport a jedna cena za největší ulovenou rybu a jedna cena útěchy. Závod skončil ve 13 hodin ke spokojenosti především závodníků, jejich rodičů a přihlížející veřejnosti.

Těšíme se na 25. ročník LRU opět na této nádrži a s pomocí patrona cechu rybářů, sv. Petra zvítězíme.

 

 

 

S pozdravem Petrův Zdar

zapsal a foto Vltavský

Rybářské závody, 23. ročník lovu ryb udicí mládeže do 15-ti let na Rychlovském rybníku, revíru MRS Brtnice 1A.

Závody se uskutečnily dne 8. června 2019. Tyto závody jsou pořádány v rámci oslav mezinárodního dne dětí. Financované: Pobočným spolkem MRS Brtnice, finančním přispěním MěÚ v Brtnici a OU v Kněžicích. Účastníci závodu, mladí rybáři, mají účast a občerstvení zdarma.

Sobotní ráno na Rychlovském rybníku se probudilo do krásného letního dne. Bouřky, které zasáhly tento revír v uplynulém týdnu nezanechaly žádné následky na stavu a kvalitě vody v nádrži.

Organizátoři, vedoucí kroužku a funkcionáři PS MRS Brtnice od brzkého rána dokončují poslední přípravy před zahájením závodu. Rozhodčí, pět členů rybářské stráže, společně s vedoucím závodu panem Jaroslavem Patzenhauerem vytyčují závodní úseky na pravé straně rybníka. Je připraveno losování čísel závodních úseků a zápis závodníka do startovní listiny pro první kolo. Lov ryb bude probíhat ve dvou kolech, po dvou hodinách. V sedm hodin se zapisuje a losuje si svůj závodní úsek první mladý závodník. Závodníci měli možnost ještě před zahájením závodů vnadit své vylosované úseky svou vlastní návnadou. První kolo bylo odstartováno v osm hodin a trvalo dvě hodiny čistého času. Záběry ryb a následné úlovky se dostavily skoro okamžitě. Mladí rybáři lovili kapry, amury, boleny a bílou rybu. V deset hodin bylo první kolo ukončeno. Následovala přestávka, v průběhu, které bylo závodníkům nabídnuto občerstvení, párek s rohlíkem, limonáda a sušenky. Následovalo nové losování lovících míst do druhého kola závodů, které vedoucí závodů odstartoval v deset hodin třicet minut. Ryby braly rybáři nabídnutou nástrahu velmi dobře i v druhém kole. V druhé půli bylo uloveno opět hodně, výše uvedených druhů ryb včetně línů a cejnů. Rozhodčí závodů měli plné ruce práce, aby stačili pečlivě změřit a zapsat ulovené ryby. V průběhu druhého kola rozdali organizátoři závodů závodícím dětem zákusky v podobě kokosové rolády, sponzorského daru z cukrárny v Brtnici, na které se o svačině zapomnělo.  Druhé kolo a tím i celý závod byl ukončen ve 12 hod. třicet min. Celkem se rybolovu zúčastnilo 23 lovících dětí, členů rybářských kroužků z Brtnice, Kněžic a Stonařova a jeden účastník z Třebíče. Po ukončení závodů a zapsání výsledků do startovní listiny byly výsledky vyhodnoceny a provedeno vyhlášení vítězů závodů.

V obou kolech ulovili děti 110 ks ryb. Krásný výsledek. 44 Kaprů, 6 Amurů, 13 Bolenů, 2 líny a 2 ks cejna velkého. Tyto ryby se bodovali co 1 cm to 1bod. Ostatní bílá ryba (plotice, perlín, karas, okoun a jiné) ulovené v počtu 43 ks se bodovali do soutěže 1 ks to 5 bodů. Následně množstvím úlovků, bylo závodníky získáno vysoké bodové hodnocení.

 1. místo obsadil s počtem 330 bodů Matouš Jurka z kroužku Stonařov. Obdržel mimo hodnotné ceny také pohár vítěze, 23. ročníku v LRU, 2019. Ulovil 1 ks Amura, 6 kaprů a 7 ks bílé ryby. Jméno vítěze bude opět vyryto na velký putovní pohár, který je vystaven v klubovně PS MRS v Brtnici.
 2. místo obsadil Daniel Kružík, ryb. kroužek Brtnice s počtem 289 body. Ulovil 1 ks Amura, 1 kapra, 3 ks bolena a 1 ks bílé ryby.
 3. místo si vylovil z rybníka Tomáš Vala, také ryb. kroužek Brtnice s počtem 259 bodů. Ulovil 6 ks bolena, 1 Amura, 3 ks bílé ryby.

Cenu za největší úlovek, rybářský prut si vychytal Daniel Kružík, Amur o délce 62 cm.

Každý závodník si mohl odnést domu ulovené ryby dle daných předpisů rybářského řádu MRS.

Výhercům bylo rozdáno celkem 10 hodnotných cen zaměřených na rybářský sport a jedna cena za největší ulovenou rybu. Účastníci závodů kteří nic nevyhráli obdrželi od sponzorů našeho PS MRS Brtnice, jako připomínku na 23. ročník závodů v LRU drobné upomínkové předměty, odznaky,háčky, olůvka a jiné. Nikdo neodešel s prázdnou.

Závod skončil ve 14 hodin ke spokojenosti především závodníků, přihlížející veřejnosti a samozřejmě rodičů mladých rybářů.

Opět se těšíme na 24. ročník opět na této nádrži a s pomocí patrona cech rybářů sv. Petra.

 

S pozdravem Petrův Zdar

Vltavský